کلاه های سنتی کره ای - قسمت اول

ایام (ayam)
ایام کلاه سنتی کره ایست که توسط خانمها در دوره ی چوسان (1910-1392) برای حفاظت در برابر سرما پوشیده میشد.همچنین به نام aegeom نیز خوانده میشد که به معنای " پوشش سر" بود. یک سند تاریخی نشان میدهد که کارمندانی که در سطح پایین تری قرار داشتند(و iseo نامیده میشدند) در اوایل دوره ی چوسان از ایام استفاده میکردند و این کلاه فقط مخصوص بانوان نبود. در اواخر دوره ی چوسان ایام توسط بانوان از طبقه عادی جامعه پوشیده شد، بخصوص در غرب کره گیسنگ ها (بانوان هنرمند کره ای) از ایام به عنوان یک کلاه رسمی استفاده می کردند.

بُنگ گُجی (beonggeoji)

این کلاه تنها مخصوص افسران نظامی کره از طبقه ی پایین یا خدمتکاران نجیب زادگان در دوره ی چوسان استفاده میشد. نام های دیگر آن jeonnip  یا byeongnip هست و در ابتدا در شمال غربی کره استفاده میشد و کم کم در سرتاسر کشور گسترش یافت. (بعد از حمله ی ژاپن به کره در سالهای 1592-1598)

فوجین (fujin)

فوجین اصالتا یک نوع روسری سنتی چینی ، مخصوص مردان بود که از پارچه ی مشکی درست میشد. این روسری در زمان سلسله ی مینگ در چین و در همان زمان یعنی سلسله ی پوسان در کره استفاده میشد.

گات (gat)

یک نوع کلاه سنتی کره ای ست که توسط مردان همراه با هانبوک در دوره ی چوسان استفاده میشد. این کلاه از موی دم اسب و گیاه بامبو (به عنوان قاب) ساخته میشد. این کلاه شامل یک قسمت استوانه ای و یک لبه ی عریض دارد ودور آن از بامبو ساخته شده است. گات مخصوص مردان متاهل و طبقه متوسط جامعه در طول قرن 19 بود و بیشتر نشان دهنده ی طبقه ی اجتماعی آنان بود. در سلسله ی چوسان استفاده از این کلاه محدود شد به کسانی که امتحانات gwageo (امتحان خدمات مدنی) را گذرانده باشند ، بقیه ی افراد عادی جامعه کلاهی به نام paeraengi که از بامبوی دو نیم شده ساخته شده بود استفاده میکردند.

افرادی که گات ها را می ساختند ganniljang نامیده می شدند.

گوله (gulle)

یک کلاه سنتی مخصوص کودکان 1 تا 5 ساله که در زمان چوسان پوشیده میشد و نیز بیشتر مخصوص دختر بچه ها از طبقه ی بالای جامعه به منظور گرمایش و زیبایی مورد استفاده قرار میگرفت. جنس این کلاه نخی ست و برای تابستان از sa (یک نوع ابریشم بافته ی شل) ساخته میشد.

هُگُن (hogeon)

هگن روسری سنتی کره ای مخصوص پسران 1 تا 5 سال هست که همراه با durumagi (پالتو) یا jeonbok (جلیقه) پوشیده میشد. این روسری در مناسبت های خاص مانند سئولال (عید نوع کره ای) ، چوساک (جشن شکرگزاری از نیاکان)  و ... استفاده میشد. شکل آن و جنسش شبیه کلاه فوجین است با این تفاوت که هگن طرحی از یک ببر گلدوزی شده است.

رنگ بیرونی آن مشکی اما رنگ داخلی کلاه سرمه ایست. طرح ببر گلدوزی شده روی قسمت فوقانی آن نشان دهنده ی آرزوی والدین بچه است که آنها آرزو می کنند با شجاعت بزرگ شود. طرح ابرو ، چشمان ، سبیل ، دندان ها و گوش های ببر روی قسمت فوقانی هگن حک شده. گوش ها از پارچه ی مشکی و قرمز درست شده . 2 بند آویزان دارد که برای بست روسری به پشت استفاده می شود. همچنین با زرورق های طلایی ((geumbak حروفی از "هانجا" که با معانی خوب و خجسته هگن را آراسته کرده اند تا سعادت را به ارمغان بیاورند.

هوآگوآن (hwagwan)

یک تاج کره ای مخصوص خانم ها ست و در جشن ها و مناسبت های خاص مثل جشن ازدواج استفاده می شود. کارایی آن مانند jokduri (جکدوری) هست با این تفاوت که هوآگوآن هنرمندانه تر ساخته شده است.

جانگُت (jangot)

یک مدل لباس هست که مورد استفاده ی خانم ها بوده و به نوعی چادر و پوشش محسوب میشده . براساس آیین کنفوسیوس دوره ی چوسان ، خانم ها مجبور بودند صورت هایشان را در برابر مردان غریبه و خارجی بپوشانند و به همین دلیل از جانگت استفاده میکردند.

از پست گاچه یا کلاه گیس کره ای نیز دیدن فرمایید.مطالب مرتبط
توضیحات بیشتر

نظرات

در تاریخ سه شنبه 31 شهریور 1394 09:30 ق.ظ گفته:
ممنون
حامد : خواهش میکنم.
مائده 12 ساله در تاریخ سه شنبه 31 شهریور 1394 09:29 ق.ظ گفته:
من این اولی رو تو فیلم ها ندیدم
مائده 12ساله در تاریخ شنبه 21 شهریور 1394 04:01 ب.ظ گفته:
الآن هم از این استفاده میکنند؟
شکیبا : تو فیلم ها و سریال ها بله.
Delbar در تاریخ جمعه 6 شهریور 1394 10:27 ب.ظ گفته:
سلام:میشه عکسهای خونه های سنتی کره رانمایش دهید تابتوانم دانلودکنم برای صفحه موبایلم متشکرم
شکیبا : سلام اگر توی گوگل سرچ کنید hanok براتون کلی عکس میاد:)
Delbar در تاریخ جمعه 6 شهریور 1394 10:26 ب.ظ گفته:
سلام من چونکه خیلی کره ایهارو دوستشون دارم تمام چیزهاشو دوستدارم ازلباس کفشو خونشونو غذاهاشونو
مائده در تاریخ جمعه 6 شهریور 1394 10:25 ب.ظ گفته:
مثل همیشه عالییییییییییییییی^_________^
شکیبا : لطف دارین ممنــــــــــــــــون ^^
patriot در تاریخ جمعه 6 شهریور 1394 10:24 ب.ظ گفته:
سلام عرض میکنم خدمتتون،
از زحماتتون در تهیه مطالب بی نهایت سپاسگزارم.
یه سوال داشتم، میشه ادرس چند رستوران کره ای تهران رو بزارید؟ اگه لطف کنید لیست غذا ها و قیمتشون رو هم بزارید که عالی میشه.
باتشکر
شکیبا : این پست در سایت هست:
معرفی رستوران کره ای در تهران: رستوران “شبهای کره”
این یکی هم برای اطلاع بیشتر:
بازار برای تهیه مواد غذایی کره ای در تهران
da در تاریخ جمعه 6 شهریور 1394 10:22 ب.ظ گفته:
خیلی جالب بود…خیلی دوست داشتم یه بیان از کلاه های کره ای ببینم!
شکیبا : خواهش میکنیم.
علی شارق در تاریخ جمعه 6 شهریور 1394 10:21 ب.ظ گفته:
با سلام و ارزوی قبولی طاعات و عبادات شما.خیلی ممنون بابت مطالب زیبا و شیوایتان. ببخشید مدتی می شود که دنبال یک اموزشگاه زبان کره ایی می گردم که از پایه زبان کره ایی را یاد بگیرم چون به این زبان علافه مند هستم.می خواستم بپرسم که شما اموزشگاه معتبری را در این رابطه می شناسید؟ممنون می شوم که در این رابطه راهنماییم کنید.
شکیبا : سلام.طاعات و عبادات شما نیز مقبول درگاه حق.
چند تا آموزشگاه هستن که من فقط تبلیغاتشون رو دیدم و معرفیتون میکنم:
آموزشگاه زبان کره ای گویش ملل : شماره :۴۴۶۴۷۵۲۷
آموزشگاه زبان کره ای هانا: شماره : ۰۹۱۰۲۱۷۱۶۷۶
آموزشگاه زبان کره ای صدیق دانش: شماره : ۶۶۵۹۲۹۱۲ – ۰۹۱۹۴۲۳۳۹۲۷
همه شون در تهران هستن
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.